LEED SERTİFİKASI  NEDİR?

LEED (İngilizce açılımıyla Leadership in Energy and Environmental Design; Türkçe açılımıyla Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC: en:U.S. Green Building Council) tarafından oluşurulmuş sürdülülebilir yeşil bina sertifikasyonudur.

Bir başka tanımla;

LEED (Leadership in Energy and Efficiency Design / Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik), Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş çevreye duyarlı yapı sertifikasıdır. Bugün LEED, dünyada en yaygın, en güvenilir ve en geçerli “Yeşil Bina Sertifika Sistemi”dir. Amacı, insana ve doğaya saygılı yeşil binalar ve yerleşkeler yaratarak dünyamızın daha yaşanabilir olmasını sağlamaktır. Gönüllü bir sertifika sistemi olan “Yeşil Bina Derecelendirme Sistemi” ile yapılarda ölçülebilir oranlarda verimliliğin arttığı bilimsel verilerle ortaya konmuştur.

LEED sertifikası aşağıdaki bina tipleri için alınabilmektedir:

Yeni Binalar ve Büyük Renovasyonlar (New Construction and Major Renovations): Tüm iç mekanları dahil, sıfırdan inşa edilecek olan ticari binalar ve/veya  yüksek katlı (4-6 katın üzerinde) konut binalarının  yeni inşaatları veya büyük renovasyonları için uygun olan LEED değerlendirme sistemidir.

Mevcut Binalar (Existing Buildings): İnşaatı tamamlanmış tüm mevcut bina tipleri (evler hariç) bu kategori altında değerlendirilebilir. Mevcut binalar kategorisi binaların daha çok operasyon ve bakımını içeren kriterlere yer vermektedir. Dolayısıyla, çoğunlukla ek yatırım maliyeti gerektirmeden operasyonel konuların çevre dostu prosedürler çerçevesinde yapılması ile sertifika alınabilmektedir.

Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell): Proje kapsamında sadece çekirdek ve kabuk bölümleri ile ortak alanları içeren projelerin de çevresel performanslarının değerlendirilebilmesi için geliştirilmiş sistemdir. Özellikle iç mekanların inşaatının kiracıya veya satın alana bırakıldığı ticaret merkezleri, ofisler ve alışveriş merkezleri bu kategoriye girmektedir.
Mağazalar (Retail): Bu kategori altında  bankalar, restoranlar, supermarketler, giyim, elektronik v.b. mağazalar tek ya da zincir olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tip mağazalar /zincirler eğer tek bir bina ise LEED Retail-NC  ya da bir alışveriş merkezi içerisinde ise LEED Retail-CI olarak değerlendirilebilir.

Kurumsal İç Mekanlar (Commercial Interiors): Mağazalar haricinde kalan iç mekan projelerini kapsayan LEED kategorisidir. Özellikle çekirdek ve kabuk olarak yapılmış binalardaki ofis iç mekan projeleri için çok ideal bir sistemdir. Çabuk  uygulanabilir kapsamı ve  çevresel performansa direk etkileri olduğu  için Türkiye’de ve dünya da birçok iç mekan ofis projesi tarafından tercih edilmektedir.

Evler (Homes): 6 kata kadar olan tüm konut binaları bu kategori altında değerlendirilebilirler.  4-6 kat arası olan konutlar aynı zamanda LEED Yeni Binalar altında da değerlendirilebilir. Bu kategorinin içinde özellikle konut tipi evlerde sürdürülebilirlik ve insan sağlığı/konforu adına dikkat edilmesi gereken konulara önem verilmiştir. Ticari binalar için geliştirilmiş sistemlere göre farklı kriterler içermektedir. Bu sistemde diğer sistemlerden farklı olarak  USGBC tarafından yetkilendirilmiş denetçiler “Green Rater” lar denetleme görevini yapmaktadır.

Okullar (Schools): K12 denilen anaokulundan liseye kadar öğretimi kapsayan okul binalarının yeni inşaatı ve/veya büyük renovasyonları için uygun olan değerlendirme sistemidir.

Sağlık Merkezleri (Healthcare): Bu sistem dahilinde tüm hastane, hasta bakım merkezi, özel / uzun süreli bakım merkezleri ve huzurevleri değerlendirilebilir.

LEED değerlendirmesi 6 kategoride yapılır:

•  Sürdürülebilir Alanlar

•  Su Kullanımında Tasarruf

•  Enerji Verimliliği

•  Doğa Dostu Malzeme Seçimi

•  İç Mekan Kalitesi

•  Tasarımda Yenilikler

  • leed, leedsertifikasi, sertifika, leedgold, gold, leventlife, LeventLIFE, residence, ofis, office